← Tagasi

ELAMUSAASTAST

Kooliaasta täis elamusi!

Elamusaasta on kohtumiste sari, mille raames käivad loomingulised inimesed koolides rääkimas elamustest, mis on nende identiteeti sügavalt vorminud ja mõjutanud – olgu tegemist siis kunstilise elamusega või millegi muuga.

 

Külaskäikude ajal räägivad oma tegevusega ühiskonnas innustavaks eeskujuks olevad inimesed õpilastele lugusid sündmustest, mis on nende elu põhjalikult mõjutanud ja mis muutsid neid inimesteks, kellena me neid praegu tunneme ja hindame. Nad räägivad, kuidas leidsid teeotsad, tänu millele on nende elulugu huvitav ja loominguline.

 

Esinejaid on alati kaks ning nad esindavad erinevaid loomingulisi valdkondi. Esinemiste leitmotiiv on loomingulisuse tähtsus ja tähendus inimese elus, see annab esinejaile suurepärase võimaluse mõtelda oma valdkonnast väljaspool ning arendada kunstialade vahelist koostööd.

 

Elamusaasta eesmärk on rikastada kooliprogrammi nii teemade kui kõnelejatega. Paljud  koolid on lisanud Elamusaasta kohtumised oma õppekavasse ning elamuste jagamisest on saamas loomulik traditsioon, kooliprogrammi rikastav tegevus. Elamusaasta tahab jõuda kõikide õpilasteni.

 

 

Elamuste jagamine kui lugude jutustamise viis

Igal inimesel on olemas mõni lugu, enamasti rohkemgi. Ükski lugu ei sarnane teisega,  kuid ometi on enamikes lugudes kindlad elemendid, mida me ära tunneme ja omaks tunnistame. Enamasti sisaldub igas loos soov olla mõistetud, olla maailmaga kontaktis, vähendada lõhet maailma ja enda vahel.

 

Elamused on oma olemuselt lihtsalt üht kindlat sorti lood. Erakordsed, pöördelised ja sügava jälje jätnud lood. Lood, mis on juhtinud inimese välja oluliste otsusteni, mis on vorminud meelelaadi ja kujundanud maailmavaadet.

 

Elamuse kogemine on tegelikult ka teatud sorti võime. Võime maailma tähele panna. Noppida maailmast üles mingeid hetki, kohtumisi, olukordi ja muuta neid tähenduslikuks, oluliseks. Mõne inimese elu ongi nagu üksainus suur elamus. Elamuse kogemise võime on loomingulisuse alus ja lähtekoht.

 

Elamuste jagamises on alati midagi õpetlikku. Selle sõna kõige laiemas mõttes. Elamused aitavad meil ära tunda elamise võimalusi. Elu, mis ei tähenda ju ainult õnnestumisi, vaid sageli midagi hoopis vastupidist – kahtlusi, eksimusi, ekslemist, üleelamisi, ebakindlust. Nii kaevubki Elamusaasta kõikvõimalike – ilusate, lõbusate, kurbade, uskumatute, põnevate, mõtlemapanevate, aga alati isiklike lugude kaudu inimeseksolemise võimaluste ja põhjusteni.